Вести

Секој ден во 15:30, 18:30 и 21:40 часот. Денеска со Сања Васиќ

Понеделник - петок, во 22:20

Среда, Април 16, 2014 - 16:00

Македонија

Највисока затворска казна добија тројцата членови на семејството Пецови, Анѓел Пецов 12 години, сопругата Мариче Пецова, а синот Љупчо 9 години затвор
По три часовен застој на Плетвар, санитетско возило на Службата за ургентна медици кое превезувало 13 годишен пациент го продолжи патот кон Скопје.
Снежните врнежи, неколку часа го блокираат патниот правец Тетово - Попова Шапка. Непроодни беа и неколку патишта кои водат до шарпланиските села.
Снегот што од синоќа паѓа во поголемиот дел од западна Македонија формира покривка која на повискоите места достигна и до 40 сантимети.

Политика

На митинг на владејачката партија во Валандово Ставрески рече дека партијата нуди проекти кои се остварливи.
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски вечерва му реплицираше на лидерот на СДСМ Заев на неговите обвинувања за криминално кеширани пари.
Гласајте за нас, со нас, Македонија нема да остане црна дупка на Балканот, туку ќе ги решава проблемите, ќе хгради односи со соседите и со ЕУ и НАТО.
Поддржувачи на владејачката ВМРО-ДПМНЕ физички ги нападнаа своите соседи во Лисиче кои излегоа на средба со Пендаровски.
Дали како претседател на ВМРО-ДПМНЕ си зел пари во кеш во износ од 1.500.000 евра или повеќе од 92.000.000 денари?, директно праша лидерот на СДСМ.

Економија

Фабриката за автомобилски делови „Руен“ од Кочани е првата компанија во стечај чиј недвижен имот се продаде на електронска аукција.
руски компании ќе инвестираат шест милијарди долари во изградба на топилница за алуминиум и железничка пруга на островот Борнео.
За работодавачите дипломите на кандидатите за работа повеќе не се во прв план. Тие бараат од нив да имаат поминато низ конкретна практична обука.
За Сојузот на тутунски здруженија е неприфатливо да се прифатат препораките на Светската здравствена организација за намалување на производството.
Украинската државна енергетска компанија „Нафтогас“ ја прекина исплатата на гас од Русија се додека не завршат преговорите за цената на енергенсот.

Свет

Народна Република Одеса прогласија проруски активисти на „Антимајдан“. Тие ги повикаа граѓаните да ги блокираат сите патни правци.
Тенкови и воени транспортери со руски знамиња навлегоа во украинските градови Краматорск и Славјанск
Над 300 лица се исчезнати откако потона јужнокрејски ферибот. На бродот имало 325 средношколци кои биле на екскурзија.
Украинската војска покрена „антитерористичка“ акција против проруските „народни милиции“ на југоистокот на земјата. Точниот број на загинати непознат.
Рускиот претседател Путин предупреди, во телефонски разговор со германската канцеларка Меркел, дека Украина е на работ на граѓанска војна.
Украинските специјални сили со оклопни возила и тешко вооружување почнаа да се распоредуваат во регионот на Доњецк. Путин и Обама на црвениот телефон.

СПОРТ

Реванш натпреварите од полуфиналето во фудбалскиот Куп на Македонија ќе се одиграат во среда.
Њујорк и Лос Анџелес клиперс забележаа победи против Бруклин односно Денвер во двете средби кои беа одиграни во НБА лигата.
Борусија Дортмунд обезбеди финале во фудбалскиот Купот на Германија по триумофот над Волфсбург од 2:0.
По пауза од четири средби Арсенал конечно оствари триумф, откако на домашнеше терен го совлада Вест Хем 3:1.
Кошаркарите на Реал Мадрид поведоа со 1:0 во победи во четвртфиналната пресметка против Олимпијакос.
ТРЕТА ПОБЕДА ЗА КОЖУВ ВО СУПЕРЛИГАТА

Филмови

Април, 2014 - 22:30
Декстер Морган, полицискиот форензичар кој дење ги открива траговите од убиствата, но ноќе тргнува во директна потрага по извршителите... Мајкл Ц. Хол во главната улога во оваа многу гледана крими тв-серија во продукција на Шоутајм.
Драма
Април, 2014 - 22:30
Авантурите на пилотите од Лафајет ескадрилата, американците кои доброволно земаат учество во француската авијација, за време на Првата светска војна... Акциона драма со Џејмс Франко, Жан Рено и Џенифер Декер во главните улоги.
Авантура