Вести

Секој ден во 15:30, 18:30 и 21:40 часот. Денеска со Сања Васиќ

Понеделник - петок, во 22:20

Среда, Април 16, 2014 - 16:00

Македонија

Две различни верзии за инцидентот од неделата во населбата Радишани по првиот круг од изборите.
Претседателот на Агенцијата за медиумски услуги упати сериозни забелешки на сметка на извештајот на ОБСЕ/ОДИХР од изборниот мониторинг.
Петообвинетата Видинова рече дека обвинението го разбира лексички, но не и суштински.
Во тешка сообраќајна несреќа, во судар на „Тико“ и „Форд“ загинаа шест годишно девојче и неговата мајка.

Политика

На митинг на владејачката партија во Валандово Ставрески рече дека партијата нуди проекти кои се остварливи.
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски вечерва му реплицираше на лидерот на СДСМ Заев на неговите обвинувања за криминално кеширани пари.
Гласајте за нас, со нас, Македонија нема да остане црна дупка на Балканот, туку ќе ги решава проблемите, ќе хгради односи со соседите и со ЕУ и НАТО.
Поддржувачи на владејачката ВМРО-ДПМНЕ физички ги нападнаа своите соседи во Лисиче кои излегоа на средба со Пендаровски.
Дали како претседател на ВМРО-ДПМНЕ си зел пари во кеш во износ од 1.500.000 евра или повеќе од 92.000.000 денари?, директно праша лидерот на СДСМ.

Економија

Фабриката за автомобилски делови „Руен“ од Кочани е првата компанија во стечај чиј недвижен имот се продаде на електронска аукција.
руски компании ќе инвестираат шест милијарди долари во изградба на топилница за алуминиум и железничка пруга на островот Борнео.
За работодавачите дипломите на кандидатите за работа повеќе не се во прв план. Тие бараат од нив да имаат поминато низ конкретна практична обука.
За Сојузот на тутунски здруженија е неприфатливо да се прифатат препораките на Светската здравствена организација за намалување на производството.
Украинската државна енергетска компанија „Нафтогас“ ја прекина исплатата на гас од Русија се додека не завршат преговорите за цената на енергенсот.

Свет

Украинските специјални сили со оклопни возила и тешко вооружување почнаа да се распоредуваат во регионот на Доњецк. Путин и Обама на црвениот телефон.
Точно пред една година браќата Чарнаеви, со домашно изработени бомби, во текот на маратонската трка во Бостон убија три лица и ранија повеќе од 250.
Каталонија нема да остане во ЕУ доколку се отцепи од Шпанија, изјави портпаролот на ЕК.
Судот во Милано му одреди на поранешниот италијански премиер и милијардер Силвио Берлускони општествено корисна работа во траење од една година.
Москва најостро ја осудува акцијата на украинските власти на истокот од земјата и бара од Киев да престане да испраќа специјални сили, изјави Лавров.
Во вооружен напад се убиени сопруга и ќерка на поранешен турски пратеник кој е ранет во нападот врз нивниот автомобил.

СПОРТ

ТРЕТА ПОБЕДА ЗА КОЖУВ ВО СУПЕРЛИГАТА
ПЕРО АНТИЌ ПОСТИГНА 3 ПОЕНИ ПРОТИВ ШАРЛОТ, ИНДИЈАНА ДЕФИНИТИВНО ПРОТИВНИК НА АТЛАНТА ВО ПЛЕЈ ОФОТ
РАФАЕЛ НАДАЛ СМЕТА ДЕКА СО АГРЕСИВНА ИГРА МОЖЕ ДО ТРИУМФ ВО КНЕЖЕСТВОТО
ЈУВЕНТУС СИГУРНО ЧЕКОРИ КОН ОДБРАНА НА ТИТУЛАТА ВО „СЕРИЈА А“
Капитените на кошаркарските екипи, членови на ПМЛ, се против бројот на странци да биде зголемен на 6 без ограничување.
Екипата на Индијана оствари важна победа во борбата за позицијата број 1 на „Исток“.

Филмови

Април, 2014 - 22:30
Една од најголемите љубовни приказни на филмското платно... Бруки Шилдс и Мартин Хјуит во главните улоги. Режијата е на Франко Зефирели.
Драма
Април, 2014 - 22:30
Декстер Морган, полицискиот форензичар кој дење ги открива траговите од убиствата, но ноќе тргнува во директна потрага по извршителите... Мајкл Ц. Хол во главната улога во оваа многу гледана крими тв-серија во продукција на Шоутајм.
Драма