Вести

Секој ден во 15:30, 18:30 и 21:40 часот. Денеска со Сања Васиќ

Понеделник - петок, во 22:20

Среда, Април 16, 2014 - 16:00

Македонија

Од прогласувањето на епидемија на морбили во Град Скопје до денеска откриени се 980 деца кои ја пропуштиле вакцината против оваа заразна болест.
Повеќето медиуми не обезбедиле објективно и балансирано покривање на кампањата, ниту пак ги испочитувале етичките и професионалните стандарди.
Во петок ќе има повторно зголемување на врнежите од дожд. Снег ќе има по планините.
Највисока затворска казна добија тројцата членови на семејството Пецови, Анѓел Пецов 12 години, сопругата Мариче Пецова, а синот Љупчо 9 години затвор

Политика

Затаил данок на добивка, а вели, државата му е се`! Внимавајте, во наредните денови ќе чуете кој е најголемиот криминалец, тоа е Груевски, рече Заев
Заев е во ногдаун, мафта, сака да удри нешто, затоа обвинува, знае дека по 27 април го чека клоцата од Бранко, рече со боксерски жаргон Груевски.
Ахмети од митингот во Бутел побара гласови за парламентарните избори за да може ДУИ со максимален број пратеници да ги постави проектите во владата.
По инцидентот во Лисиче, МВР го прекрши правилото да не објавува партиска припадност, па објави дека четворица се на СДСМ, а двајца на ВМРО-ДПМНЕ!
Господине Груевски, ќе признаеш ти, лично, за милионскиот кеш примен на црно, за кој нема данок, или да продолжиме со документите? - порача Заев.

Економија

Фабриката за автомобилски делови „Руен“ од Кочани е првата компанија во стечај чиј недвижен имот се продаде на електронска аукција.
руски компании ќе инвестираат шест милијарди долари во изградба на топилница за алуминиум и железничка пруга на островот Борнео.
За работодавачите дипломите на кандидатите за работа повеќе не се во прв план. Тие бараат од нив да имаат поминато низ конкретна практична обука.
За Сојузот на тутунски здруженија е неприфатливо да се прифатат препораките на Светската здравствена организација за намалување на производството.
Украинската државна енергетска компанија „Нафтогас“ ја прекина исплатата на гас од Русија се додека не завршат преговорите за цената на енергенсот.

Свет

Украински војски влегоа во повеќе места во источна Украина, во некои се блокирани од проруски сили, а во некои со тенковите преминаа на другата страна
Народна Република Одеса прогласија проруски активисти на „Антимајдан“. Тие ги повикаа граѓаните да ги блокираат сите патни правци.
Тенкови и воени транспортери со руски знамиња навлегоа во украинските градови Краматорск и Славјанск
Над 300 лица се исчезнати откако потона јужнокрејски ферибот. На бродот имало 325 средношколци кои биле на екскурзија.
Украинската војска покрена „антитерористичка“ акција против проруските „народни милиции“ на југоистокот на земјата. Точниот број на загинати непознат.
Рускиот претседател Путин предупреди, во телефонски разговор со германската канцеларка Меркел, дека Украина е на работ на граѓанска војна.

СПОРТ

МЗТ Скопје и Работнички извојуваа победи на двете средби со кои беше комплетирано четвртото коло од кошаркарската Супер лига.
Работнички ја елиминира Брегалница во пенал „рулетот“, додека Металург славеше минимално против Тетекс на реваншите од полуфиналето.
Њујорк и Лос Анџелес клиперс забележаа победи против Бруклин односно Денвер во двете средби кои беа одиграни во НБА лигата.
Борусија Дортмунд обезбеди финале во фудбалскиот Куп на Германија по триумфот над Волфсбург од 2:0.
По пауза од четири средби Арсенал конечно оствари триумф, откако на домашнеше терен го совлада Вест Хем 3:1.
Кошаркарите на Реал Мадрид поведоа со 1:0 во победи во четвртфиналната пресметка против Олимпијакос.

Филмови

Април, 2014 - 22:30
Декстер Морган, полицискиот форензичар кој дење ги открива траговите од убиствата, но ноќе тргнува во директна потрага по извршителите... Мајкл Ц. Хол во главната улога во оваа многу гледана крими тв-серија во продукција на Шоутајм.
Драма
Април, 2014 - 22:30
Авантурите на пилотите од Лафајет ескадрилата, американците кои доброволно земаат учество во француската авијација, за време на Првата светска војна... Акциона драма со Џејмс Франко, Жан Рено и Џенифер Декер во главните улоги.
Авантура