Вести

Секој ден во 15:30, 18:30 и 21:40 часот. Денеска со Соња Николовска

Понеделник - петок, во 22:20

Четврток, Април 17, 2014 - 20:45

Македонија

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно со помалку врнежи, кои претежно ќе бидат во источните делови.
Од прогласувањето на епидемија на морбили во Град Скопје до денеска откриени се 980 деца кои ја пропуштиле вакцината против оваа заразна болест.
Повеќето медиуми не обезбедиле објективно и балансирано покривање на кампањата, ниту пак ги испочитувале етичките и професионалните стандарди.
Во петок ќе има повторно зголемување на врнежите од дожд. Снег ќе има по планините.

Политика

Затаил данок на добивка, а вели, државата му е се`! Внимавајте, во наредните денови ќе чуете кој е најголемиот криминалец, тоа е Груевски, рече Заев
Заев е во ногдаун, мафта, сака да удри нешто, затоа обвинува, знае дека по 27 април го чека клоцата од Бранко, рече со боксерски жаргон Груевски.
Ахмети од митингот во Бутел побара гласови за парламентарните избори за да може ДУИ со максимален број пратеници да ги постави проектите во владата.
По инцидентот во Лисиче, МВР го прекрши правилото да не објавува партиска припадност, па објави дека четворица се на СДСМ, а двајца на ВМРО-ДПМНЕ!
Господине Груевски, ќе признаеш ти, лично, за милионскиот кеш примен на црно, за кој нема данок, или да продолжиме со документите? - порача Заев.

Економија

Фабриката за автомобилски делови „Руен“ од Кочани е првата компанија во стечај чиј недвижен имот се продаде на електронска аукција.
руски компании ќе инвестираат шест милијарди долари во изградба на топилница за алуминиум и железничка пруга на островот Борнео.
За работодавачите дипломите на кандидатите за работа повеќе не се во прв план. Тие бараат од нив да имаат поминато низ конкретна практична обука.
За Сојузот на тутунски здруженија е неприфатливо да се прифатат препораките на Светската здравствена организација за намалување на производството.
Украинската државна енергетска компанија „Нафтогас“ ја прекина исплатата на гас од Русија се додека не завршат преговорите за цената на енергенсот.

Свет

во Доњецк ситуацијата е многу сложена. Дел од припадницита на полицијата во градот останале лојални на Киев, додека некои ја променија страната.
Според првичните податоци, тројца напаѓачи биле убиени, 13 повредени и 63 уапсени, објави министерот за внатрешни работи Аваков.
Издадена е потерница по поранешниот украински премиер Микола Азаров, кој е обвинет за злоупотреба на службената должност.
Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Русија може да очекува дополнителни санкции ако ја зајакне поддршката на сепаратистите во Источна Украина
На фериботот имаше 475 лица, од кои 325 - ученици од јужнокорејскиот град Ансан.

СПОРТ

Заврши регуларниот дел од сезоната во НБА лигата.Синоќа Атлатна славеше на гостувањето кај Милвоки.Антиќ постигна 8 поени.
Со убедлива победа од 5:1 синоќа против Кајзерслаутерн, фудбалерите на Баерн Минхен се пласираа во финалето на Германскиот Куп.
Манчестер Сити синоќа со многу напори успеа да се спаси од пораз во дуелот со последно пласираниот Сандерленд.
Реал Мадрид го освои шпанскиот Куп на кралот откако синоќа во финалето одиграно во Валенсија ја победи Барселона со 2-1.
МЗТ Скопје и Работнички извојуваа победи на двете средби со кои беше комплетирано четвртото коло од кошаркарската Супер лига.
Работнички ја елиминира Брегалница во пенал „рулетот“, додека Металург славеше минимално против Тетекс на реваншите од полуфиналето.

Филмови

Април, 2014 - 22:30
Декстер Морган, полицискиот форензичар кој дење ги открива траговите од убиствата, но ноќе тргнува во директна потрага по извршителите... Мајкл Ц. Хол во главната улога во оваа многу гледана крими тв-серија во продукција на Шоутајм.
Драма
Април, 2014 - 22:30
Авантурите на пилотите од Лафајет ескадрилата, американците кои доброволно земаат учество во француската авијација, за време на Првата светска војна... Акциона драма со Џејмс Франко, Жан Рено и Џенифер Декер во главните улоги.
Авантура