ОДБОЈКА

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО

24 May, 2014 - 09:28

Македонската одбојкарска репрезентација денеска со почеток во 16 часот против Словенија го игра клучниот натпревар во борбата за второто место во групата А од квалификациите за Европското првенство 2015 година. По вчерашниот триумф над Летонија со 3:0 избраниците на селекторот Жарко Ристоски со победи во последните две кола ќе имаат шанса за да се изборат за второто место во групата и за баражот.

Но, ривалите (Словенија и Полска) се квалитетни репрезентации: Словенија е домаќин на вториот квалификационен турнир, додека Полска е лидер на групата и најверојатно учесник на ЕП.

Со денешниот ривал Словенија, нашата селекција на првиот квалификационен турнир во Вроцлав, Полска загуби со 3:2 во сетови.
На вториот натпревар денеска играат Полска и Летонија (почеток 19 часот).

Табела: Полска 10 бодови, Словенија 6, Македонија 4, Летонија

Веста е прочитана 119 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.