ОДБОЈКА

ОДБОЈКАРИТЕ ПОРАЗЕНИ НА ПРВИОТ МЕЧ ВО СЛОВЕНИЈА

6 July, 2014 - 10:35

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија вечерва против Словенија ќе го одигра последниот натпревари во групната фаза на Европската лига.

 

Словенија има недостижни четири бодови повеќе од Македонија па овие две селекции кои и пред одигрувањето на натпреварите од последното коло во полуфиналето ќе стартуваат од позициите еден и два.

Кои ќе бидат нивните противници од групата „А„ ќе биде познато вечерва, откако во Црна Гора ќе гостува Грција.

Црногорците се сигурни на првата позиција, додека на Грците им е потребен бод, за да го освојат второто место во ова група.

И вториот меч меѓу Словенија и Македонија ќе се играат во салата „Људски врт’’ во Марибор, со почеток од 20 часот и 30 минути.

Табела – група Б: Словенија 21 бодови, Македонија 17, Австрија 9, Турција 6 и Данска 1.

Табела – група А: Црна Гора 14 бодови (-1 натпревар помалку), Полска 13, Романија 13, Грција 12 (-1), и Азербејџан 1.

Веста е прочитана 135 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.