ЖИТЕЛИ НА ГОРЧЕ ПЕТРОВ СТРАВУВААТ ДЕКА ОПШТИНАТА ЌЕ ИМ ГИ УР

29 March, 2014 - 16:23

Жителите од најстариот дел од скопската населба Ѓорче Петров стравуваат дека ќе ги изгубат домовите затоа што во новиот урбанистички план што треба да се донесе, општината на тоа место планира да гради општинска зграда и парк.

Легализацијата на нивните куќи уште не е завршена и стравуваат дека не само што ќе им бидат урнати, туку може да се надеваат единствено на минимален надомест. Од општината Ѓорче Петров денеска немаа  одговор на нивните барања и најавија дека ќе го соопштат в понеделник. 

Веста е прочитана 101 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.