АО

ФАВОРИТИТЕ ПО ПЛАНОТ, ФЕДЕРЕР ПОДОБРИ РЕКОРД

18 January, 2016 - 17:58

Започна првиот грен слем тениски турнир во 2016 година Отвореното првенство на Австралија. Првиот ден мина без изненадување во машка конкуренција откако фаворитите ја минаа првата пречка. Бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во второто коло исто како и Рожер Федерер, кој подобри и еден рекорд во својата богата кариера. Швајцарецот по започувањето на мечот од воведното коло по 65 пат по ред зема учество на еден Грен Слем турнир.  

Австралијан опен – мажи, 1. коло:

Кајл Едмунд – Дамир Џумхур 6:1, 6:7 (4-7), 6:4, 3:6, 1:6
Виктор Естреља Бургос – Данијел Брандс 4:6, 6:7 (1-7), 6:4, 1:6
Робин Хасе – Мирза Башиќ 6:7 (4-7), 4:6, 4:6
Иво Карловиќ – Федерико Делбонис 6:7 (4-7), 4:6, 1:2 Карловиќ предаде
Новак Ѓоковиќ – Хеон Чунг 6:3, 6:2, 6:4
Филип Колшрајбер – Кеи Нишикори 4:6, 3:6, 3:6
Остин Крајичек – Ди Ву 6:4, 6:1, 6:3
Сергеј Стаховски – Давид Гофан 6:3, 3:6, 4:6, 4:6
Доминик Тим – Леонардо Мајер 6:2, 7:6 (8-6), 4:6, 7:6 (7-0)
Пабло Андухар-Алба – Пјер-Иг Ербер 7:5, 4:6, 7:6 (7-5), 6:2
Жилијен Бенето – Николас Алмагро 3:6, 7:6 (7-5), 3:6, 6:7 (1-7)
Јуки Бамбри – Томаш Бердих 5:7, 2:6, 1:6
Марин Чилиќ – Тијемо Де Бакер 6:7 (4-7), 7:5, 6:2, 6:4
Филип Крајиновиќ – Денис Кудла 6:2, 6:1 Крајиновиќ предаде
Јевгениј Донској – Ињиго Сервантес 6:4, 3:6, 6:1, 6:4
Гиљермо Гарсија-Лопес – Пол Анри Матје 6:4, 6:4, 6:4
Алберт Рамос-Винољас – Борна Чориќ 6:2, 6:2, 6:3
Васек Поспишил – Жил Симон 7:6 (7-4), 6:3, 6:2, 6:4
Јиржи Весели – Ренсо Оливо 6:7(8), 6:2, 6:1, 4:6, 4:6
Ричардас Беранкис – Александр Долгополов 1:6, 6:3, 4:6, 3:6
Јошихито Нишиока – Пабло Куевас 6:7(5), 1:6, 4:6
Ноа Рубин – Беноа Пер 7:6(4), 7:6(6), 7:6(5)
Душан Лајовиќ – Сем Квери 6:7(5), 4:6, 6:4, 6:2 предаја Квери
Квентин Хали – Иван Додиг 6:4, 6:7(4), 6:4, 7:5
Омар Јасика – Иља Марченко 6:4, 6:3, 6:0, 6:4
Ник Кирјос – Пабло Карењо-Буста 6:2, 7:5, 6:2
Паоло Лоренци – Григор Димитров 3:6, 6:7(8), 3:6
Рожер Федерер – Николоз Басилашвили 6:2, 6:1, 6:2
Тејмураз Габашвили – Андреас Сепи 6:3 6:7(4), 4:6, 6:7(10)
Јозеф Ковалик – Марко Трангелити 4:6, 6:7(1), 5:7
Мартин Клижан – Роберто Баутиста Ахут 2:6, 3:6, 6:4, 6:2, 2:6
Жо-Вилфред Цонга – Маркос Багдатис 6:4, 4:6, 6:4, 6:2

Веста е прочитана 220 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.