ФОРМУЛА 1

ХАМИЛТОН ГО ОСВОИ ШПИЛБЕГРГ ,РОЗБЕРГ 4-ТИ НА АВСТРИСКОТО ГРАН ПРИ

3 July, 2016 - 19:07

Луис Хамилтон го освои Австриското Гран При кое беше 9.трка од СП во Формула 1.Британецот во болидот на Мерцедес   стигна до победа  во последниот круг, престигнувајки го клупскиот колега Нико Розберг  после контакт кој повторно ги влоши односите помеѓу пилотите на Сребрената Стрела.Поради ошетување на болидот,Розберг заврши на 4,место а на подиумот покрај Хамилтон се искачија Макс Ферспатен од Ред Бул и Кими Раиконен од екипата на Ферари. Во генералниот пласман води Розберг со 153 бодови, 11 повеќе од Хамилотон.Следната трка се вози на 10 јули на патеката „Силверстоун.

Веста е прочитана 201 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.