АО

КОМПЛЕТИРАНИ ЧЕТВРТФИНАЛНИТЕ ДВОЈКИ ВО МЕЛБУРН

25 January, 2016 - 21:35

Британскиот тенисер Енди Мареј и Шпанецот Давид Ферер ја комплетираа листата четвртфиналисти на Австралија Oпен. На последните два денешни мечеви Мареј го победи австралискиот тенисер Бернард Томиќ, додека Ферер беше подобaр од Американецот Џон Изнер. Пласман меѓу осумте најдобри обезбедија Милош Раониќ од Канада и Гаел Монфилс од Франција.

Во Мелбурн беше комплетирано осминафиналето и во женска конкуренција. Викторија Азаренка ја победи Барбара Штрицова и се избори за четвртфиналето каде ќе игра против Германката Анжелик Кербер, која беше поуспшена од сонародничката Аника Бек.

Резултати (мажи) - осминафинале:

Гаел Монфилс (Фра/23) - Андреј Кузњецов (Рус) 7-5, 3-6, 6-3, 7-6 (4)
Милош Раониќ (Кан/13) - Стан Вавринка (Шва/4) 6-4, 6-3, 5-7, 4-6, 6-3
Давид Ферер (Шпа/8) - Џон Изнер (САД/10) 6-4, 6-4, 7-5
Енди Мареј (ВБ/2) - Бернард Томиќ (Авс/16) 6-4, 6-4, 7-6 (4)

Двојки - четвртфинале:

Новак Ѓоковиќ (Срб/1) - Кеи Нишикори (Јап/7)
Рогер Федерер (Шва/3) - Томаш Бердих (Чеш/6)
Гаел Монфилс (Фра/23) - Милош Раониќ (Кан/13)
Давид Ферер (Шпа/8) - Енди Мареј (ВБ/2)

 

Резултати (жени) осминафинале:

АнжеликКербер (Гер/7) - Аника Бек (Гер) 6-4, 6-0
Викторија Азаренка (Белор/14) - Барбора Захлавова Штрицова (Чеш) 6-2, 6-4
Џоана Конта (ВБ) - Јекатерина Макарова (Рус/21) 4-6, 6-4, 8-6
Жанг Шуаи (Кина) - Медисон Киз (САД/15) 3-6, 6-3, 6-3

Двојки четвртфинале:

Серена Вилијамс (САД/1) - Марија Шарапова (Рус/5)
Агњека Радванска (Пол/4) - Карла Суарез Наваро (Шпа/10)
Ангжелик Кербер (Гер/7) - Викторија Азаренка (Белор/14)
Џоана Конта (ВБ) - Жанг Шуаи (Кина)

Веста е прочитана 253 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.