ФОРМУЛА 1

ЛУИС ХАМИЛТОН НА ПОЛ ПОЗИЦИЈА И ВО МОНТЕ КАРЛО

23 May, 2015 - 15:17

Актуелниот шампуион во Формула 1, Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата на шестата трка сезонава  која се вози во Монако. Возачот на Мерцедес  на улиците во Монте Карло до петтата пол позиција сезонава дојде со време 1:55.098, покрај него во првиот стартен ред ќе биде тимскиот  колега  Нико Розберг, од третото место ќе тргне  Себастијан Фетел од Ферари.

Хамилтон доминираше на денешните квалификации и апсолутно заслужено стигна до 43 пол позиција во кариерата, тој е лидер сезонава со 111 бода, Розберг го следи со 91, Фетел има 80. 

Веста е прочитана 170 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.