ФОРМУЛА 1

ЛУИС ХАМИЛТОН ПОБЕДИ И НА ТРКАТА ЗА ГН НА ИТАЛИЈА ВО МОНЦА

6 September, 2015 - 17:55

Британецот Луис Хамилтон, победи и на трката за ГН на Италија во Монца, Хамилтон до својата осма победа сезонава а 40. во кариерата дојде со време 1 час и 18 минути со што се зацврсти на првата позиција. Голема радост на домашните навивачи им донесе Себастијан Фетел на Ферари кој заврши како втор, место на подиумот имаше  и за Фелипе Маса од Вилијамс кој стигна трет на целтта. 

Хамилтон е лидер во генералниот поредок со 252 бода пред тимскиот колега Нико Розберг кој има199, Розберг не оствари пласман во Монца. 

Следната трка кја е 13. сезонава  се вози за ГН на Сингапур, на програмата е на 20 септември.

Веста е прочитана 228 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.