КОШАРКА

МКФ ЌЕ ИСПРАТИ КОМБИНИРАН ТИМ НА ТУРНИРОТ ВО КИНА

9 June, 2016 - 14:28

Комбиниран состав од седум млади македонски кошаркари и четири aмерикански играчи, потенцијални кандидати за добивање на македонски пасош, ќе ја претставува Македонија на кошаркарски турнир во НР Кина, како дел од соработката меѓу кошаркарските федерации на двете земји.

„По неможноста во Кина да играме со најсилниот состав, поради повреди и заморот на стандардните репрезентативци, на силниот турнир ќе патува комбиниран тим. Одењето за Кина е од голема важност за федерацијата, кошаркарите и стручниот штаб, и претставува идеална можност за порано од предвидените активности да се одиграат натпревари против квалитетни и силни репрезентации. Во Кина ќе заминат Младеновски, Мекиќ, Сапунџиев, Стаиќ, Пајиќ, Главчев и Дујковиќ, четворицата Американци кои се во комбинација за добивање на македонски пасош и како и искусниот Ратко Варда, кој ќе биде од голема помош на селекторот во работата со нашите млади центри, на кои им фали искуство, соопшти Македонската кошаркарска федерација (МКФ).

Од таму нагласуваат дека соработката со Кинеската кошаркарска федерација е од големо значење за МКФ, особено поради фактот дека во 2019 година Кина ќе биде домаќин на Светското првенство во кошарка, а во следните години голем број на активности ќе бидат спроведени, со цел промовирање на истото.

На турнирот, кој ќе трае до 24 јуни, ќе учествуваат уште седум репрезентации - домаќинот Кина, САД, Литванија, Јапонија, Иран, Белорусија и Нов Зеланд. 

Веста е прочитана 295 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.