ПМФЛ

РАБОТНИЧКИ ОД ТЕТОВО ВО ЕВРОПА

21 May, 2017 - 19:41

Шкендија и Работнички одиграа нерешено во дербито на 34 коло во Првата македонска фудбалска лига. Скопскиот тим го завери учеството во Лигата на Европа за следната сезона. Во тоа му помогна Вардар кој ја совлада Ренова главниот конкурент што можеше да го спречи да игра во квалификациите ова лето во второто по ранг клупско натпреварување во Европа.

Резултати 34. коло:

Шкендија - Работнички 2:2 

Силекс - Пелистер 3:3

Вардар - Ренова 2:0

Победа - Македонија ЃП 4-2

Шкупи – Брегалница 3-0

Табела:

1. Вардар 79 бодови

2. Шкендија 66

3. Работнички 54

4. Пелистер 52

5. Ренова 48

6. Силекс 43

7. Победа 38

8. Шкупи 36

9. Брегалница 21

10. Македонија ЃП 19

Веста е прочитана 961 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.