ФОРМУЛА 1

РОЗБЕРГ НА ПОЛ И ВО АБУ ДАБИ

28 November, 2015 - 15:41

Нико Розберг ја доби клупската битка во  Мерцедес  против  Луис Хамилтон во квалификациите за последната Ф1 трка сезонава што ќе се вози утре за ГН на Абу Даби.Германскиот  возач беше побрз од старо-новиот  шампион за негова  шеста пол позиција сезонава.Хамилтон имаше втор резултат на официјалната квалификациска сесија ,пред Кими Раикон ..До финецот од Ферари,вториот старетн ред го пополни Серхио Перез со болидот на Форс Индија.Себастијан  Фетел од Ферари ,единствениот кој сезонава успеа да ги победи на трка  пилотите на Мерцедес,ќе стартува од 16.место.

Веста е прочитана 278 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.