ПМФЛ

ВАРДАР И ШКЕНДИЈА СИГУРНИ, БЕЗ ПОБЕДНИК НА ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ

19 February, 2017 - 19:05

Вардар и Шкендија остварија победи на домашен терен на дуелите од 19 коло со кое започна пролетниот дел од Првата македонска фудбалска лига. Шампионот Вардар поради суспензијата од ФФМ играше без присуство на публика во триумфот над Шкупи, додека во Тетово Шкендија беше подобра од Силекс.

Резултати 19.коло:

Вардар - Шкупи 3:0

Шкендија - Силекс 2:0

Македонија ЃП - Работнички 0:3

Брегалница - Ренова 0:1

Победа - Пелистер 2:2

Табела:

1. Вардар 44 бодови

2. Шкендија 40

3. Работнички 31

4. Пелистер 30

5. Ренова 26

6. Силекс 24

7. Победа 16

8. Шкупи 16

9. Македонија ЃП 15

10. Брегалница 11

Веста е прочитана 1109 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.