АО

ВОЗНИЈАЦКИ ИСПАДНА, ЃОРЃИ ЈА НАМАЧИ ШАМПИОНКАТА СЕРЕНА

18 January, 2016 - 18:14

Поранешната прва тенисерка во светот Каролине Вознијацки го заврши својот настап уште по првиот ден на Австралија опен, првиот Грен Слем тениски турнир. Јулија Путинцева ја испрати дома тенисерката од Полска. Актуелната шампионка Серена Вилијамс се намачи за пласманот во второто коло бидејќи Камила Ѓорѓи и пружи силен отпор.   

Австралијан опен – жени, 1. коло:

Лурдес Домингес Лино – Ана-Лена Фридсам 6:7, 6:2, 1:6
Сара Ерани – Маргарита Гаспарјан 6:1, 5:7, 1:6
Никол Гибс – Клара Кукалова 6:2, 2:6, 6:1
Магдалена Рибарикова – Јанина Викмајер 3:6, 6:3, 7:5
Марија Сакари – Јафан Ванг 6:4, 1:6, 6:3
Карла Суарес Наваро – Викторија Голубиќ 7:5, 6:4
Серена Вилијамс – Камила Ѓорџи 6:4, 7:5
Су-Веј Хсије – Јелена Остапенко 3:6, 7:5, 6:1
Дарја Касаткина – Ана Каролина Шмиједлова 6:3, 6:3
Кристина Младеновиќ – Доминика Цибулкова 6:3, 6:4
Кируми Нара – Осеан Додан 7:6, 6:2
Анастасија Пављученкова – Лорен Дејвис 6:1, 3:6, 6:4
Слоун Стивенс – Чианг Ванг 3:6, 3:6
Белинда Бенчиќ – Алисон Риске 6:4, 6:3
Маријана Дуке-Марињо – Сјин-Јун Хан 2:6, 1:2 Дуке-Марињо предаде
Данијела Хантухова – Светлана Кузњецова 0:6, 2:6
Јуџин Бушар – Александра Круниќ 6:3, 6:4
Моника Никулеску – Телијана Переира 6:2, 6:1
Тамира Пашек – Роберта Винчи 4:6, 2:6
Јулија Путинцева – Каролина Вознијацки 1:6, 7:6, 6:4
Агњешка Радвањска – Кристина Мекхејл 6:2, 6:3
Ана Татишвили – Ирина Фалкони 4:6, 6:3, 6:8
Урсула Радвањска – Ана Коњух 6:0, 4:6, 3:6
Ана Коњух – Катарина Бондаренко 6:7, 3:6
Магда Линет – Моника Пуиг 3:6, 0:6
Алијаксандра Саснович – Јевгенија Родина 6:3, 7:6
Нао Хибино – Марија Шарапова 1:6, 3:6
Хедер Вотсон – Тимеа Бабош 7:6(4), 5:7, 5:7
Елизавета Куличкова – Андреа Петковиќ 7:5, 6:4
Кристина Плишкова – Сем Стосур 6:4, 7:6

Веста е прочитана 210 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.