Свет

ПЕНСИЛВАНИЈА - УЧЕНИК ИЗБОДЕ СО НОЖ 20 СОУЧЕНИЦИ

Средношколец од Питсбург денеска избоде 20 соученици на возраст од 14 до 17 години.

СПОРЕД САД РУСИЈА ИМА ПОДГОТВЕНО ВОЈСКА ЗА ВЛЕЗ ВО УКРАИНА

Разузнавачките служби на САД сметаат дека Русија има подготвено воени сили за влез во Украина.

СЕРИЈА ЕКСПЛОЗИИ НА АВТОМОБИЛ - БОМБИ ВО БАГДАД

Во повеќе напади со автомобили-бомби во сунитските населби на Багдад загинаа најмалку 13 луѓе, соопшти ирачката полиција.

ДЕСЕТИЦИ ЗАГИНАТИ И РАНЕТИ НА ПАЗАР ВО РАВАЛПИНДИ

Најмалку 23 лица загинаа, а 39 се ранети денеска во експлозија на бомба на пазар во пакистанскиот град Равалпинди.

МАДРИД СЕ ПЛАШИ ОД РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ НА КАТАЛОНИЈА

Шпанскиот парламент гласаше против одржување референдум за независност на Каталонија. Мадрид се плаши од гласот на народот, рече лидерот на Каталонија

КИЕВ ЌЕ ГИ РЕШАВА НЕМИРИТЕ СО ПРЕГОВОРИ ИЛИ АКЦИЈА

Демонстрантите од Луганск бараат референдум за федерализација на Украина и истрага за настаните од плоштадот „Мајдан“.

РЕГИСТРИРАНИ УШТЕ ДВА „ПИНГ“ СИГНАЛА ОД ОКЕАНОТ

За време на потрагата по јужниот дел на Индискиот Океан, австралиски екипи регистрирале уште два „пинг“ сигнали, кои се можеби од „црна кутија“.

ИСТОРИСКА ПОСЕТА НА ПРЕТСЕДАЕТЛОТ НА ИРСКА НА ЛОНДОН

Прва посета на ирскиот претседател Мајкл Хигинс на Лондон. Посетата се оценува како историска.

ПИСТОРИУС ПЛАЧЕШЕ ВО СУДНИЦАТА - ПРОЦЕСОТ ПРЕКИНАТ

Откако параолимпиецот Писториус заплака во судницата, судијката го прекина судењето и го презакажа за утре.

ПОДВОДНИ МАШИНИ ЌЕ БАРААТ ОСТАТОЦИ ОД МАЛЕЗИСКИОТ АВИОН

Спасувачките екипи се обидуваат повторно да лоцираат сигнал од црни кутии на малезискиот авион пред да употребат подводни машини.

Pages

Subscribe to RSS - Свет