Ураганот Офелија ослабна, закана од силни ветрови во Велика Британија и Ирска

16 October, 2017 - 09:13

Ураганот Офелија ослабна во посттропски циклон, но се уште се заканува со силни ветрови во Велика Британија и Ирска, соопшти Националниот центар за урагани на САД. 

Максималните ветрови се со брзина од 140 километри на час.

Повеќето траектни линии помеѓу Ирска и Велика Британија се прекинати, училиштата во Ирска се затворени до следно известување за отворање, а патниците се предупредуваат да очекуваат откажување и одложување на летовите.

Силни ветрови можат да ги погодат и Северна Ирска, Шкотска, Велс и Англија.

Веста е прочитана 331 пати

Copyright 2015 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.